Програм

Други дан

Уторак, 11. децембар


ВЕЛИКИ АМФИТЕАТАР
09:00–12:30
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Радомир Поповић, Зоран Деврња

  • Епископ Иринеј Буловић: Изворна и савремена аутокефалија са посебним освртом на ону коју је издејствовао Свети Сава 1219. године.
  • Епископ Атанасије Јевтић: Однос Цариградске и Српске Пећске патријаршије кроз историју.
  • Радомир Поповић: Аутокефалија СПЦ 1219 у светлу јединства и саборности Цркве.

10:30–11:00 Пауза

  • Александар Задорнов: Сведочанства Житија Светога Саве о карактеру независног статуса црквене организације у српској држави XIII века (историјско-канонска анализа).
  • Зоран Деврња: Канонски и историјски контекст настанка аутокефалне Жичке архиепископије.
  • Архимандрит Августин Никитин: Хиландар и Русија: преглед црквено-књижевних веза.
  • Јелена Бељакова: О значају успостављања аутокефалије Српске Цркве за друге словенске Цркве.

МАЛИ АМФИТЕАТАР
09:00–12:30
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Сава Милин, Драган Радић

  • Митрополит Порфирије Перић: Пастирска и мисионарска делатност Светог Саве.
  • Aрхимандрит Тихон Ракићевић: Уредбе за унутрашњи и спољашњи монашки живот игумана студеничког Саве Немањића.
  • Дражен Перић: Истоветност богословља Светог Саве са апостолским и светоотачким предањем.
  • Драгиша Бојовић: Рецепција светоотачке мисли у делима Светог Саве и његових ученика.

10:30–11:00 Пауза

  • Гордана Јовановић: Свети Сава Српски и његов удео у нормирању богослужбеног језика Српске Цркве.
  • Сава Милин: Беседа Светог Саве о правој вери.
  • Владан Таталовић: Свадба у Кани Галилејској (Јн. 2, 1-12) у српској средњевековној фресци.
  • Драган Радић: Рецепција Новог Завета у делима Светог Саве.

13:00–15:00 Ручак за регистроване учеснике


ВЕЛИКИ АМФИТЕАТАР
15:30–19:00
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Владимир Вукашиновић, Србољуб Убипариповић

  • Владимир Вукашиновић: Историја српског богослужења: 13–21. век.
  • Србољуб Убипариповић: Законоправило Светога Саве као извор богослужбеног живота у Архиепископији свих српских земаља и поморских у 13. столећу.
  • Татјана Суботин-Голубовић: Типологија и химнографски репертоар српских литургијских зборника XIII века.

17:00–17:30 Пауза

  • Маја Анђелковић: Интертекстуалне везе Савиног Житија Светог Симеона и I и II Хиландарске повеље.
  • Владимир Антић: Континуитет и промена парадигме у савременом српском појању.
  • Ана Рашковић: Српско рукописно наслеђе и руска црквено-појачка култура: настанак једне нове синтезе.

МАЛИ АМФИТЕАТАР
15:30–19:00
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Владан Тријић, Миланка Убипарип

  • Анатолиј Аркадјевич Турилов и Снежана Јелесијевић: Нове чињенице о Светом архиепископу српском Арсенију.
  • Јежи Остапчук: Рана штампана издања ћирилских четворојеванђеља српске редакције – прелиминарни текстолошки опис.
  • Владан Тријић: Бечки препис Теодосијевог Заједничког канона Светоме Симеону и Светоме Сави.
  • Светлана Томин: Буђановачко јеванђеље – трагом рукописа из 1548.

17:00–17:30 Пауза

  • Миланка Убипарип: Српскословенски октоих и песништво Светог Климента Охридског.
  • Мирослав Лазић: Инкунабуле и палеотипи: српскословенске богослужбене и црквене књиге од краја XV до средине XVII века.
  • Малменвал Симон: Страстотерпци у средњовековној славистичкој хагиографији: Борис и Глеб Руски и Јован Владимир из Дукље.