Програм

Четврти дан

Четвртак, 13. децембар


ВЕЛИКИ АМФИТЕАТАР
09:00–12:30
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Небојша Шулетић, Јован Милановић

  • Небојша Шулетић: Патријарх Макарије и обнова Српске Патријаршије.
  • Недељко В. Радосављевић: Успостављање нове црквене структуре Пећке патријаршије после Београдског мира 1739.
  • Љиљана Пузовић: Темишварска епархија од Пожаревачког мира до Темишварског сабора (1718–1790).

10:30–11:00 Пауза

  • Јован Милановић: Канонско право у Карловачкој богословији – покушај разумевања статуса Карловачке митрополије.
  • Велибор Џомић: Друго обновљење Пећке Патријаршије (1918-1922).

МАЛИ АМФИТЕАТАР
09:00–12:30
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Милош Ковић, Далибор Ђукић

  • Милош Ковић: Српска Црква у устанцима (1594-1941): прилог истраживању односа између Цркве и државе.
  • Будимир Алексић: Цетињски митрополити Петровићи-Његоши и косовски завјет.
  • Далибор Ђукић: Српска Православна Црква и правни партикуларизам у Краљевини СХС-Југославији.

10:30–11:00 Пауза

  • Павле Кондић: Допринос архијерејâ и свештенства из Црне Горе народном и црквеном јединству 1918-1920.
  • Милан Гулић: Епархија захумско-херцеговачка од уједињења до војничког слома Краљевине Југославије (1918–1941).
  • Милош Ернаут: Положај Српске Православне Цркве на канонском подручју Епархије бихаћко-петровачке у времену аустроугарске окупације 1878-1914.

13:00–15:00 Ручак за регистроване учеснике


ВЕЛИКИ АМФИТЕАТАР
15:30–19:00
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Ненад Божовић, Радован Пилиповић

  • Владислав Пузовић: Путеви српске црквеноисторијске науке: српски богослови као истраживачи историје Српске Цркве.
  • Ненад Божовић: Путеви српске старозаветне библистике у 20. веку.
  • Наталија Сухова: Богословско-академске везе између Русије и Србије (1840-1910): Један поглед из Русије.

17:00–17:30 Пауза

  • Радован Пилиповић: Српске црквено-историјске теме у западном богословљу и историографији до краја 18. и почетка 19. века.
  • Бранко Радовановић: Полемика Сергија Троицког и Љубомира Рајића са Радованом Казимировићем о изучавању црквеног права на руским духовним академијама на крају 19. и почетком 20. века.
  • Александар Чавка: Пост и Евхаристија у периодици Српске Православне Цркве XIX века.

МАЛИ АМФИТЕАТАР
15:30–19:00
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Владимир Симић, Игор Борозан

  • Владимир Симић: Рецепција мандилиона у доба просветитељства: о представи Нерукотвореног Христовог образа са иконостаса српске Црквае у Будиму.
  • Игор Борозан: Уобличавање и преображај лика Светог Саве у религиозном сликарству 19. и првих деценија 20. века.
  • Ариадна Воронова: Карактеристике „византизациjе“ српске архитектуре у доба краља Милутина (1282–1321).

17:00–17:30 Пауза

  • Анђела Гавриловић: О разлозима сликања шестокрилог на надбедренику Светог Саве Српског на фресци уз иконостас у параклису Рођења Богородице у Хиландару.
  • Ивана Лемкул: Астрономске представе у фрескопису нартекса Лесновске Цркве – иконографске иновације у српском средњовековном сликарству.
  • Јасмина Ћирић: Двери и ход: значење двери у позној византијској архитектури.