Програм

Пети дан

Петак, 14. децембар


ВЕЛИКИ АМФИТЕАТАР
09:00–12:30
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Ивица Чаировић, Јелена Глушац

  • Милош Антоновић и Александар Иванов: Још једном о убикацији Дивисиска.
  • Ивица Чаировић: Однос папе Инокентија III (1198-1216) према обласним владарима у западној Европи.
  • Миломир Радић: Припреме за аутокефалију Цркве у Србији пре 800. година.

10:30–11:00 Пауза

  • Јелена Глушац: Задужбине династије Бранковић манастиру Хиландару.
  • Дејан Гашић: Повест византијског историчара Дуке о сусрету православног и католичког света у време Фирентинске уније цркава.

МАЛИ АМФИТЕАТАР
09:00–12:30
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Биљана Стојић, Горан Латиновић

  • Биљана Стојић: Српска православна Црква на Кордуну (1881‒1914).
  • Жељко Савановић: Свештеници Српске Православне Цркве у задругарству Врбаске бановине.
  • Васиљ Јововић: Свети Сава у црногорској штампи (1835-1918).
  • Слободан Бобан Јокић: Светотајинско- богослужбени живот Српске Цркве у Црној Гори у току Другог свјетског рата.

10:30–11:00 Пауза

  • Горан Латиновић: Страдање Српске Православне Цркве за вријеме Југословенског Рата (1991‒1995).
  • Ненад Идризовић: Патријарх Варнава Росић као велики мецена и реорганизатор Патријаршијске библиотеке.
  • Мирослав Илић: Шајкашка и манастир Ковиљ – чувари немањићког предања.

13:00–15:00 Ручак за регистроване учеснике


ВЕЛИКИ АМФИТЕАТАР
15:30–19:00
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Зорица Витић, Зоран Ранковић

  • Зорица Витић: Словенски преписи „Житија светог Саве Освећеног“ на Светој Гори.
  • Зоран Ранковић, Милосав Вешовић: Лексичка супституција као одраз старозаветне вере: грчки извори и рани црквенословенски преводни еквиваленти.
  • Протосинђел Данило Гаврановић: Идентификација и историјско-кодиколошка анализа корпуса српских рукописних молитвослова XIII-XVII вијека.
  • Милена Мартиновић: Помени зетских епископа и црногорских митрополита у српском рукописном наслеђу од 13. до 18. вијека.

17:00–17:30 Пауза

  • Јована Станојловић: Архитектонске заставице у српским рукописним књигама (крај XIII и прва половина XIV века).
  • Јулија Горобец: Епископ као државник и епископ као богослов: два лика Св. Саве Српског у редакцијама Теодосија Хиландарца и Доментијана.
  • Милан Кострешевић: Тематске специфичности хиландарског преписа апокрифних Делâ Томиних.

МАЛИ АМФИТЕАТАР
15:30–19:00
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Дејан Пралица, Миле Суботић

  • Миодраг Лома: Светосавље Светог Јустина Ћелијског.
  • Дејан Пралица: Српска Православна Црква у медијима.
  • Наташа Филиповић: Српска Православна Црква у дигиталном окружењу.
  • Тијана Васић: Одлуке Европског суда за људска права као пример (не)поштовања аутономије и аутокефалности Православних Цркава.

17:00–17:30 Пауза

  • Миле Суботић: Српска Православна Црква у америчким научним публикацијама у 20. веку.
  • Марко Шукунда: Раскол СПЦ у Америци и Канади.
  • Јован Стојановић: На путу до чланства у ССЦ Српске Православне Цркве: преписка између Светског савета цркава и Београдске Патријаршије.

УЧИОНИЦА БР. 4
ПРЕДСЕДАВАЈУ: Немања Андријашевић, Ненад Живковић

  • Немања Андријашевић: Српска Православна Црква на афричком континенту.
  • Радивоје Симић: Мисија и организација СПЦ у Савезној Републици Немачкој.
  • Ненад Живковић: Аутокефалија као чинилац изградње државе: континуитет једног концепта у различитим историјским и међународним околностима?
  • Његош Стикић: Апостолско послање Српске Православне Цркве и неке доминантне карактеристике вредносног „акрополиса“ и идентитета савременог српског друштва.